Arduino desky

Arduino desek existuje velké množství, počínaje malými deskami do nepájivého pole až k velkým deskám osazených konektory pro připojení monitoru, internetu, … Zde se pokusím nejrozšířenější desky stručně popsat.

 

Arduino Pro Mini

Je nejmenším zástupcem z řady. Kvůli jeho velikosti je ochuzen o USB port, o komunikaci a programování se tedy stará externí USB -> Serial převodník. Jeho výkon však nijak nezaostává, je osazen ATmega328 s taktem 16MHz. Díky velikosti je jeho použití ideální například k chytrým vypínačům, ovladačům a všude kde je dbán důraz na místo.

arduinomini

 

Arduino Nano

Od předchozí desky se moc neliší. Jediný rozdíl je přidaný USB port a převodník (FTDI, CH340), tím odpadá potřeba použít externí převodník. Ideální pro použití do nepájivého pole. Dále obsahuje ICSP konektor.

arduinonano

 

Arduino Micro

Je jedna z desek, která neobsahuje převodník. Výhoda toho je, že se v PC netváří jako virtuální sériový port, ale USB periferie. Lze ji tedy jednoduše použít jako myš, klávesnici nebo jako herní ovladač. Deska je také uspůsobená do nepájivého pole.

arduinomicro

 

Arduino Uno

V dnešní době nejpoužívanější deskou. Od předchozích verzí se také nijak neliší, pouze je poněkud větší, vývody pinů jsou vedené nahoru. To je využitelné k připojení tzv. Arduino Shieldů, které mají potřebná rozšíření a jednoduše se na desku připojí. Obsahuje USB konektor a napájecí konektor se vstupním napětím 5-12V. Další nemalou výhodou je připojený mikroprocesor patící, to využijeme tehdy, když na hotový projekt máme vlastní plošný spoj a mikropeocesor využijeme tam. Lze tedy i vyměnit poškozený mikroprocesor za nový.

arduinouno

 

 

 

Arduino Mega

Je jedním z největších a nejpoužívanějších desek. Jedná se o prodlouženou verzi typu Uno. Je tedy doplňěn více porty. Jeho využití je až v náročných systémech, které vyžadují dostatečné množství pinů pro připojení. Jako příklad uvedu malou zabezpečovací ústřednu, na které právě pracujeme. Je zde připojen displej, klávesnice, vstupy na vyváženou smyčku a logické vstupy a výstupy. Obsahuje i 3 na sobě nezávislé sériové komunikace.

arduinomega

 

 

Další desky není třeba v tomto seriálu zmiňovat, jelikož je stejně nepoužijeme. Jsou rozdílné pouze ve využití. Jako příklad uvedu Arduino Robot, z jeho názvu je funkce jasná. Arduino Esplora jako herní ovladač. Arduino Galileo a Arduino Tre jsou výkonné desky, svoje místo najdou například ve webovém serveru nebo jako malý PC se systémem Linux.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *